Saturday, 22 December 2012

RPH 4.1.4 Medium Penghantaran Multimedia



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN: INFORMATION & COMMUNICATION TECHNOLOGY
TINGKATAN : 4 Bestari                           TEMPAT        :  BK5,N24
TARIKH        : 31/10/2012                         MASA       :  1140-1210 
TOPIK            : Medium Penghantaran Multimedia


HASIL PEMBELAJARAN :
Di akhir pelajaran ini, para pelajar dapat:
1.    Menerangkan medium penghantaran multimedia dengan tepat.
2.    Menyenaraikan jenis-jenis medium penghantaran multimedia dengan betul.
3.    Membezakan jenis-jenis medium penghantaran multimedia dengan tepat.




BAHAN BANTU MENGAJAR :
1.    Slaid Power Point bertajuk Medium Penghantaran Multimedia
2.    CD yang mengandungi movie
3.    Internet
4.    Kertas Edaran A4 ( Latihan )


PENGETAHUAN SEDIA ADA :
  1. Pelajar ada sedikit gambaran tentang konsep multimedia berpandukan pembelajaran yang lepas.
  2. Pelajar pernah menggunakan Internet dan Intranet untuk mencari maklumat.










PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN
PENGETAHUAN/KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI










4.1.4 Medium Penghantaran

  • Memberi definisi medium pemghantaran. 
  •  Menyenaraikan jenis medium penghantaran. 
  •  Membezakan jenis-jenis medium penghantaran










    


a)  Pelajar dapat mengaitkan set induksi dengan pelajaran hari ini.







  • Pelajar dapat memberi definisi medium penghantaran. 
  •  Pelajar dapat menyenaraikan jenis-jenis medium penghantaran dalam multimedia. 
  •  Pelajar dapat membandingkan jenis-jenis medium penghantaran.

 







 




AKTIVITI PENGJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
PENGENALAN:
Set induksi:
  1. Guru meminta pelajar memberi tumpuan dan melihat setiap perkara yang akan ditayangkan oleh guru.
  2. Guru memainkan CD yang di bawa selama 2minit
  3. Guru membuka web browser dan menunjukkan kepada pelajar.
  4. Guru meminta pelajar memberi pendapat berkenaan perkara yang telah pelajar lihat berkaitan dengan multimedia.




Aktiviti 1
1.  Guru memaparkan tajuk pembelajaran iaitu medium penghantaran.
2.  Guru meminta pelajar memberi pendapat berkenaan tajuk pembelajaran.
3.  Guru menayangkan slaid power point dan menerangkan maksud medium penghantaran dan peranan dalam multimedia.

Aktiviti 2
1.  Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar.
2.  Pelajar diminta menggunakan perisian internet (search engine) untuk meneroka jawapan kepada lembaran kerja yang diedarkan.
3.  Pelajar diminta mengisi jawapan masing-masing di dalam kertas edaran.
4.  Guru meminta beberapa orang pelajar secara sukarela untuk membaca jawapan dan memberi pendapat terhadap jawapan masing-masing.
5.  Guru menayangkan slaid power point dan menyemak lembaran kerja bersama pelajar.



Masa: 5 minit

ABM: CD yang mengandungi movie,Web Browser.

Nilai:Rasional





 
Masa: 8 minit

ABM: Slaid Power Point
Nilai : Rasional, Keberanian.


 


Masa : 20 minit
ABM : Lembaran Kerja, Slaid Power Point.
Nilai : Berdikari















AKTIVITI PENGJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN













PENUTUP
  1. Guru meminta pelajar (secara sukarela) merumuskan hasil pembelajaran pada hari ini. 
  2.  Pelajar merumuskan hasil pembelajaran secara ringkas. 
  3.  Guru merumus semula pembelajaran pada hari ini.



TUGASAN
Pelajar diminta untuk mencari maklumat mengenai elemen-elemen yang digunakan dalam multimedia dan peranan setiap elemen tersebut.

















Masa : 5 minit









Masa : 2 minit
REFLEKSI KENDIRI










CATATAN/TUGAS-TUGAS LAIN












No comments:

Post a Comment